Czeska Kempa i dolina Olzy

2013-12-28 Jasnowice – Kempa – Jasnowice

Wyruszyliśmy z małego parkingu przy najbardziej na wschód wysuniętym punkcie Czeskiej Republiki. W tym miejscu również mieści się rezerwat Bukovec chroniący wysokie torfowisko i tereny podmokłe. Wąska początkowo asfaltowa droga wiedzie wśród pól uprawnych i rzadkiej zabudowy.

IMG_6052emMałpka pilnująca skrzynki na listy.

Potem drogą, już gruntową dochodzi się na szczyt wzgórza, na którym znajdują się ślady obwałowań i umocnień z czasów wojny trzydziestoletniej. Ślady tych umocnień zauważyć można również w innych miejscach na przykład na wzgórzu Valy, znajdującym się w pobliżu przełęczy Jabłonkowskiej, czy w nazwie przysiółka Koniakowa – Szańce.

IMG_6061emWidok na szczyt – z prawej wśród drzew widoczne wały obronne

IMG_6066emWidok z szańców na zachód. W tle Beskid Śląsko Morawski

Dalej poszliśmy bez ścieżki w stronę głównego szczytu Kempy. Ale po drodze… spotkaliśmy trzy, bezwzględne, śliniące się i patrzące bykiem, sztuki bydła.

IMG_6071emDwie z trzech sztuk bydła.

Na szczycie znajduje się górna stacja wyciągu talerzykowego. Wyciąg z racji braku śniegu nie działał, więc wzdłuż niego, stromo w dół, zeszliśmy do doliny Olzy.

IMG_6087em

Widok na dolinę Olzy ze stoków Kempy. W tle Ostry.

IMG_6079em

Kościół w Bukovcu

IMG_6096emOlza

Na koniec lewym brzegiem Olzy dotarliśmy do ujścia potoku Olecka, przekroczyliśmy go po kamieniach, mocząc tylko jednego z ośmiu dostępnych w danej chwili butów, i dalej wzdłuż niego dotarliśmy z powrotem na przejście graniczne w Jasnowicach, skąd był już tylko kawałek drogi do samochodu.

Więcej zdjęć z wyjazdu.

Mapka

Reklamy

Informacje o Jasiek Pizoń

włóczykij, powsinoga, obieżyświat, entuzjasta dobrego wina i domowego chleba, zafascynowany górami, nietkniętą przez człowieka przyrodą i fotografią przewodnik beskidzki, członek Studenckiego Koła Przewodników Górskich “Harnasie” z Gliwic od 2010r. nie całkiem normalny.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Beskidy, Czechy, Fotografia, Przyroda, Relacje z wyjazdów i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Czeska Kempa i dolina Olzy

  1. latwepodroze pisze:

    Byliście może przy okazji z wizytą u hafciarek z Koniakowa?

  2. dorotanna pisze:

    Piękna wycieczka … wspaniałe miejsca, pogoda, jak rozumiem dobre towarzystwo … czego więcej chcieć 🙂

  3. Marek pisze:

    Zazdroszczę wyjazdu! Świetny blog, wspaniałe wpisy! Dodaję Cię do mojego bloga-katalogu skupiającego najlepsze polskie blogi wakacyjne: http://najlepszeblogiwakacyjne.blogspot.com/. Liczę na owocną współpracę, Marek.

  4. Tam jeszcze nie byliśmy…pora w Beskidy! Pozdrawiamy ciepło 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s